به گزارش سوالی به نقل از ایرنا: دکتر علی اکبر سیاری در بیست و ششمین همایش بین المللی بیماری های کودکان با اعلام این خبر افزود: قرار است با هدف پیشگیری ازکمبوداین ویتامین در کودکان ایرانی زیر دو سال، دستورالعمل ‘یاری’ از سوی معاونت بهداشت وزارت بهداشت مورد بازنگری قرار گیرد. وی اضافه کرد:با توجه به افزایش قابل توجه کمبود ویتامین D در کودکان کشور و نقش این ویتامین در سلامت کودکان و نتایج مطالعات اخیر که نقش کمبود ویتامین D را در افزایش خطر ابتلا به بیماری های غیر واگیر مانند سرطان، دیابت نوع ی ...

download (19)

به گزارش سوالی به نقل از ایرنا: دکتر علی اکبر سیاری در بیست و ششمین همایش بین المللی بیماری های کودکان با اعلام این خبر افزود: قرار است با هدف پیشگیری ازکمبوداین ویتامین در کودکان ایرانی زیر دو سال، دستورالعمل ‘یاری’ از سوی معاونت بهداشت وزارت بهداشت مورد بازنگری قرار گیرد.


وی اضافه کرد:با توجه به افزایش قابل توجه کمبود ویتامین D در کودکان کشور و نقش این ویتامین در سلامت کودکان و نتایج مطالعات اخیر که نقش کمبود ویتامین D را در افزایش خطر ابتلا به بیماری های غیر واگیر مانند سرطان، دیابت نوع یک،پوکی استخوان، اختلالات خود ایمنی و ام اس را در بزرگسالی نشان می دهد، مصرف قطره هایی که حاوی IU 400 ویتامین D باشد، ضروری است.

سیاری با اشاره به اینکه کمبود ویتامین D در کودکان 15 تا 23 ماهه در سال 1391 در مقایسه با سال 1380 افزایش شدید، معنادار و نگران کننده ای داشته است، یادآور شد: گزارش وضعیت کمبود ویتامین D در کودکان 6 ساله در سال 91 نیز نگران کننده است.

وی غنی سازی آرد با ویتامین D را از دیگر اقداماتی برشمرد که برای رساندن این ویتامین به اقشار جامعه باید مورد اجرا گذاشته شود.

سیاری گفت: غنی سازی شیر با ویتامین D نیز از دیگر راهکارهایی است که می تواند، بخشی از ویتامین مورد نیاز را در افرادی که به کمبود این ویتامین دچار هستند، جبران کند.

معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: هرچند روند وضعیت ریز مغذی ها طی 10 سال اخیر در کودکان نشان داد که کم خونی کودکان در گروه های سنی 15 تا 23 ماهه و 6 ساله به طور قابل توجهی کاهش یافته است، اما هنوز در مناطق جنوب و جنوب شرقی کشور شیوع کم خونی در کودکان بالاست.

وی با اشاره به اینکه سوءتغذیه یکی از مشکلات تغذیه ای شایع در کودکان زیر پنج سال است، یادآور شد: پیامدهای نامطلوب سوء تغذیه کودکان از جمله اختلال در رشد و تکامل مغزی، جسمی، افزایش هزینه های درمانی و مراقبت های پزشکی، افت تحصیلی و تحمیل هزینه های سنگین به آموزش و پرورش کشور و از دست دادن روزهای کاری توسط والدین است که بار سنگین مالی بر اقتصاد جامعه در بخش های دولتی و خصوصی و نیز هزینه های اجتماعی بالا بر خانواده ها وارد می سازد.

بیست و ششمین همایش بین المللی بیماری های کودکان و دوازدهمین همایش ملی پرستاری کودکان که از روز پنج شنبه24 مهر ماه در مرکز طبی کودکان آغاز به کار کرد تا روز دوشنبه 28 مهر ماه ادامه دارد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه