زیاد خوردن، ضامن سلامت مادر و جنین نیست!

زیاد خوردن، ضامن سلامت مادر و جنین نیست!

شهرزاد: بدون تردید یکی از مهم‌ترین وظایف خانم‌ها در دوران بارداری حفظ سلامت جسمی و روحی خود و جنین‌شان ‌است. قرار گرفتن در محیطی آرام و بدون تنش و همین‌طور داشتن تغذیه سالم و مغذی در طول دوران بارداری مهم‌ترین شرط برای رسیدن به این منظور است.

 

زیاد خوردن، ضامن سلامت مادر و جنین نیست! - تصویر 1

 

برخلاف باور عموم مردم که تصور می‌کنند زیاد خوردن یکی از بهترین راه‌های حفظ سلامت و تندرستی مادر و جنین است، متخصصان و کار‌شناسان رژیم درمانی بر این باورند که مصرف بی‌رویه موادغذایی و دریافت کالری مازاد از آنچه بدن مادر و جنین به آن احتیاج دارد، عوارض جانبی زیادی از قبیل ابتلا به اضافه وزن و چاقی را در مادر و حتی نوزاد موجب می‌شود که این عارضه خود به تنهایی می‌تواند سبب‌ساز ابتلا به برخی بیماری‌ها باشد.

 

برای آگاهی بیشتر از فواید رژیم‌درمانی در دوران بارداری با الهام باقر‌زاده ۳۳ ساله که برای پیشگیری از ابتلا به اضافه وزن ناشی از بارداری از توصیه‌های دکتر محمد هاشمی بهره گرفت، گفت‌و‌گو کردیم.

 

در ادامه این مطلب بخشی از توصیه‌های دکتر هاشمی را درباره شیوه‌های پیشگیری از اضافه وزن دوران بارداری و عوارض آن با را مرور می‌کنیم.

 

با مطالعه رژیم درمانی را انتخاب کردم

 

به محض آنکه متوجه شدم باردارم تصمیم گرفتم به یک متخصص رژیم درمانی مراجعه کنم. در این زمینه مطالعات زیادی داشتم و در اینترنت و مجلات درباره رژیم‌های غذایی دوران بارداری، بهبود کیفیت زندگی در این دوران و افزایش سلامت مادر و جنین خواندم و به این ترتیب تصمیم گرفتم برای دوران بارداری از یک مشاور تغذیه کمک بگیرم.

 

به این ترتیب با پزشکم نیز مشورت کردم و ایشان هم استفاده از رژیم درمانی را در دوران بارداری به منظور پیشگیری از چاقی ناشی از این دوران زیر نظر متخصص توصیه کردند. بنابراین به مطب دکتر هاشمی آمدم و ایشان یک برنامه غذایی متناسب با شرایطم برایم تجویز کرد.

 

سلامت بچه برایم مهم بود

 

مسئله‌ای که در این زمینه برایم خیلی اهمیت داشت سلامت فرزندم بود و اینکه بتوانم از طریق این رژیم تناسب اندام خودم را حفظ کنم.

 

به همین دلیل از پسردایی‌ام که تجربه خوبی از رژیم‌درمانی داشت خواستم تا متخصص‌اش را به من معرفی کند چون او توانسته بود با کمک رژیم‌های دکتر هاشمی ۲۲ کیلوگرم وزن کم‌کند.

 

او در طول مدت رژیم درمانی هرگز احساس گرسنگی نمی‌کرد. در حقیقت رژیم او به گونه‌ای بود که اکثر مواد غذایی را در برنامه‌ غذایی‌اش داشت اما از همه این مواد به اندازه کافی می‌خورد. بنابراین مصمم شدم از این شیوه برای حفظ سلامت و تناسب اندام خود و کودکم استفاده کنم.

 

رژیم درمانی کیفیت شیر را بهبود بخشید

 

رعایت رژیم در دوران بارداری برخلاف دیدگاه عمومی تاثیر منفی بر مقدار و کیفیت شیرم نداشت. وقتی شیرم را در اتاق نوزادان بیمارستان آزمایش کردند اعلام کردند کیفیت شیرم مناسب و خوب است و به لحاظ تغذیه برای نوزادم مفید است.

 

جالب است که براساس تجربه‌ای که دوستان و اطرافیانم داشتند نوزادان آن‌ها در ماه‌های اولیه بارداری با کاهش وزن روبه‌رو می‌شوند.

 

در حالی که نوزاد من با توجه به آنکه از رژیم غذایی ویژه پیروی کردم، با ۳۰۰ گرم افزایش وزن در ماه‌های اولیه بارداری روبه‌رو شد و این مسئله نه تنها تاثیر منفی بر او نداشت بلکه باعث شد وزن بیشتری هم داشته باشد.

 

اضافه وزنم منطقی بود

 

رژیم غذایی که دکتر هاشمی برایم در نظر گرفت در روز ۳ وعده غذایی و چند میان وعده بود. تقریبا از همه موادغذایی و خوراکی‌ها مصرف می‌کردم اما میزان خوراکی‌ها و ترتیب قرار گرفتن آن‌ها در برنامه غذایی‌ام موجب شد تا به هیچ وجه در دوران بارداری با مشکلاتی مانند نفخ شکم و دردهای شکمی که اغلب زنان باردار با آن روبه‌رو هستند، مواجه نشوم.

 

از طرفی رعایت رژیم موجب شد پس از بارداری تنها ۱۳ کیلوگرم وزن اضافه کنم که اضافه وزنی منطقی بود. بخشی از این اضافه وزن با تولد بچه از بین رفت و من خیلی زود با رعایت رژیم و همین‌طور ورزش‌ روزانه‌ای که داشتم توانستم مابقی آن را نیز برطرف کنم و در عین حال سلامت و شادابی خودم را نیز حفظ کنم.

 

باور غلطی که چاق‌تان می‌کند

 

اضافه وزن دوران بارداری امری طبیعی است و همه خانم‌ها در این دوران دچار اضافه وزن می‌شوند که بخشی از آن به دلیل اضافه شدن وزن جنین، کیسه آب و جفت است و بخش دیگر آن به افزایش حجم خون مادر مربوط است.

 

بخش دیگر اضافه وزن در این دوران به افزایش میزان چربی‌ها و انباشته‌ شدن آن‌ها در بدن بازمی‌گردد که اگر این اضافه وزن کنترل نشود ممکن است برای همیشه برای آن‌ها باقی بماند.

 

در حقیقت بسیاری از زنان اضافه وزن خود را یادگار دوران بارداری خود می‌دانند و این مسئله از این باور غلط نشات می‌گیرد که اکثر بزرگتر‌ها و اطرافیان زن باردار را تشویق به خوردن موادغذایی زیاد می‌کنند و دائم به او توصیه می‌کنند که زیاد بخورد، چرا که از این پس باید برای دو نفر غذا بخورد.

 

در حالی که این باور غلط است. خوشبختانه خانم باقرزاده به موقع دست به کار شدند و با رعایت یک رژیم غذایی مناسب و متناسب با سلایق و شیوه زندگی‌ خود توانستند از بروز اضافه وزن ناشی از بارداری پیشگیری کنند.

 

اهمیت الگوی تغذیه در دوران بارداری

 

مهم‌ترین نکته‌ای که از آن نباید غافل شد این است که مادر باردار اگر چه از این پس جنینی را با خود همراه دارد که باید غذای مورد نیاز او را تامین کند اما این مسئله به این معنا نیست که او باید غذایش را دوبرابر کند.

 

کالری مورد نیاز برای تامین غذای جنین متناسب با ماهی که در آن قرار دارد، متفاوت است اما معمولا میزان کالری مورد نیاز جنین در روز بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ کالری یعنی به اندازه ۲ مشت آجیل است.

 

بنابراین افرادی که به شکل بی‌رویه غذای خود را افزایش می‌دهند و بدون در نظر گرفتن کالری مورد نیاز خود و جنین اقدام به خوردن مواد غذایی می‌کنند ممکن است علاوه بر اضافه وزن خود در آینده کودکی چاق داشته باشند که زمینه چاقی او را از دوران جنینی به وجود آورده باشند.

 

اراده و همت مادر شرط اول است

 

 ما به درخواست خانم باقرزاده و برای پیشگیری از اضافه وزن ناشی از بارداری با در نظر گرفتن سلامت مادر و جنین و میزان کالری که مورد نیازشان بود، برنامه غذایی ویژه‌ای برای ایشان در نظر گرفتیم و ایشان هم همراهی بسیار خوبی داشتند چرا که رعایت رژیم غذایی در دوران بارداری کار بسیار دشواری است و همت بالایی می‌طلبد.

 

به این ترتیب بخشی از اضافه وزن ایشان با تولد نوزاد از بین رفت و مابقی آن که اضافه وزن طبیعی و منطقی محسوب می‌شود در دوران شیردهی از بین رفت و ایشان در مدت زمانی کوتاه به وزن پیش از دوران بارداری‌شان بازگشتند.

رژیم
بارداری
تغذیه
چاقی
پرخوری
زنان
سلامت
جنین
اضافه وزن
شیر
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه