تغذیه سالم مادران از پوکی استخوان کودکان پیشگیری می‌کند

تغذیه سالم مادران از پوکی استخوان کودکان پیشگیری می‌کند

روزنامه سلامت: تغذیه سالم مادران از پوکی استخوان کودکان پیشگیری می‌کند. نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که روش زندگی زنان باردار، در سلامت استخوان‌های فرزند‌شان در آینده موثر است.

 

تغذیه سالم مادران از پوکی استخوان کودکان پیشگیری می‌کند - تصویر 1

 

یک گروه تحقیقاتی برای بررسی روش زندگی و تغذیه بانوان باردار و ارتباط آن با سلامت فرزندشان پس از تولد، ۱۲۵۰۰ زن را همراه فرزندان‌شان مورد بررسی قرار دادند. این محققان اعتقاد داشتند که تغذیه نامناسب مادر در دوران بارداری موجب ابتلای فرزندش در آینده به استئوپروز خواهد شد.


استئوپروز بیماری است که تراکم مواد معدنی را در استخوان کاهش می‌دهد و موجب می‌شود استخوان‌ها به آسانی شکسته شوند. این، نوعی بیماری است که معمولا بانوان سالمند را گرفتار خواهد کرد. ولی محققان اعتقاد دارند پایه‌های اصلی این بیماری، سال‌ها قبل و حتی پیش از تولد در بدن بانوان شکل می‌گیرد.

 

دکتر دوی‌کله که یک روماتولوژیست در دانشگاه و بیمارستان ساوتهامپتون است، می‌گوید: "در این مطالعه تلاش کرده‌ایم تا بفهمیم رژیم غذایی و ورزش‌های مادر در دوران بارداری چه اثری بر سلامت جنین پس از تولد خواهد داشت."


تمام بانوانی که در این مطالعه شرکت کرده بودند پیش از آغاز مطالعه، مورد بررسی دقیق قرار گرفتند و میزان ورزش و فعالیت روزانه‌شان، نوع رژیم غذایی‌شان، وزن و قد و تراکم استخوان‌هایشان پیش از بارداری ارزیابی شد. در ضمن از این بانوان درباره روش زندگی‌شان و سابقه مصرف دخانیات، سوالاتی پرسیده شد. این بانوان در طول بارداری تحت نظر بودند و هرچند وقت یک‌بار با آنها مصاحبه شده و از آنها اسکن تهیه می‌شد.

 

به فاصله چند هفته پس از تولد نوزادان، اسکن‌هایی از اسکلت بدن این نوزادان تهیه شد تا متوجه شوند که در طول بارداری، اسکلت بدن‌شان چگونه رشد کرده است. پس از زایمان نیز از اسکلت بدن مادران، اسکن‌هایی تهیه شد تا ببینند در طول بارداری چه تغییراتی در اسکلت بدن این بانوان ایجاد شده است.

 

بیش از ۴۰۰ نفر از این بانوان در مرحله دوم این مطالعه شرکت کردند. در این مرحله، کودکان این بانوان، هفت ساله شده بودند. از مادران‌شان خواسته شد درباره غذایی که این کودکان روزانه مصرف می‌کنند، به محققان توضیحاتی را ارایه کنند. مادران و کودکان برای ارزیابی میزان فعالیت هفتگی‌شان مورد ارزیابی قرار گرفتند، به این ترتیب که ضربان قلب و تراکم عضلانی‌شان سنجیده شد.


در کودکان نیز اسکن‌های استخوانی برای کامل‌شدن اطلاعات تهیه شد. سرپرست این گروه تحقیقاتی امیدوار است نتایج این مطالعه طولانی‌مدت به دستیابی به روش‌هایی برای تغذیه سالم و ورزش‌های کافی و مناسب بینجامد. در حقیقت نتایج این مطالعات می‌تواند برای مادران باردار و سلامت فرزندان‌شان در آینده مفید باشد، چون مادران باردار به تغذیه و روش زندگی خود در این دوران بیش از پیش توجه کرده و فرزندانی به دنیا خواهند آورد که در آینده کمتر به پوکی استخوان دچار شوند.

غذا
سالم
مادران
بارداری
پوک استخوان
رژیم
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه